Coaches Sign In

Calendar/Results> DETAILS

2020 WR Elite FIS Tech #2

Park City / Snowbird

Feb. 8 - 11, 2020       FIS   2 SL / 2 GS

FIS - U18 and older only, must have FIS license and FIS-legal skis and helmet

 

Club trip - PNSA responsible for entry sheet only.  Clubs/athletes make all other arrangements, including payment of entry fees to the ROC.

 

Race Announcement - Park City 

Race Announcement - Snowbird 

Release - Required  for Park City

♦Registration - Park City US Ski & Snowboard Athlete Event Registration.  Deadline Feb. 1, 2020.

Registration - Snowbird  US Ski & Snowboard Athlete Event Registration.   Only on line entries accepted.  Due Feb. 1, 2020  $10 late fee for late entries.

 

Results:

Snowbird Elite FIS SL - Feb. 8 - 11, 202

Park City Elite FIS GS - Feb. 8 - 11, 2020

 

Quicklinks:

Schedule     ♦Trip Info    

 

PNSA Athlete Selection  Jan. 17, 2020

PNSA Athlete Registration deadline Jan. 25, 2020

 

Schedule:

Feb. 7 Team Captains meeting 5 PM - BW Landmark Inn
(435) 649-8749
  SNOWBIRD
Feb. 8 1 M  SL
Feb. 9 1 M  SL
Feb. 10 1 L   SL
Feb. 11 1 L   SL
  PARK CITY
Feb. 8 1 L  GS
Feb. 9 1 L  GS
Feb. 10 1 M  GS
Feb. 11 1 M  GS

 

Trip Information

Athletes

Athletes in blue have registerd with PNSA

  2 SL / 2 GS  
Feb. 8 - 11, 2020
 
Park City/Snowbird, UT
   
Selection will be posted 01/17/2020
   
Quota = 18 L / 17 M
           
  LADIES   LADIES   LADIES   LADIES  
Selection Board Ranking Athlete FIS Number Athlete USSS Number Athlete Last Name Athlete First Name Year of Birth Gender Club
1 5th Row GS 6536849 6326880 Wright Evie 2002 F CMAC
2 6th Row GS 6536905 6421116 Watkins Taylor 2002 F MRST
3 8th Row SL 6536920 6246046 Farley Amy 2002 F MRST
4 14th Row GS 6537009 6546147 Benda Lucy 2002 F TAS
5 17th Row GS 6537139 6592467 Friedman Alexis 2002 F SPAC
6 19th Row GS 6537152 6719142 Adriaanse Merel 2003 F TAS
7 19th Row SL 6537109 6577209 Dorame Kayla 2002 F MSSRT
Discretionary 1 20th Row GS 6537217 6529452 McCann Hannah 2003 F LPRT
Discretionary 2 22nd Row GS 6537220 6986200 Gunlogson Grace 2001 F TAS
10 9th Row GS 6537182 6596505 Evans Quincy 2003 F SARS
11 9th Row SL 6536921 6209506 Stern Madeline 2002 F MAC
11 10th Row SL 6536806 6314120 Gibbons Anna 2002 F CMAC
14 14th Row SL 6537111 6421225 Vlases Chloe 2003 F CMAC
1 1st Row GS 6536795 6577287 Bouchard Alice 2002 F MHA
2 1st Row SL 6536908 6601574 Melby Frances 2002 F MHA
3 2nd Row GS 6536906 6437198 Howell Annika 2002 F MHA
4 3rd Row GS 6536428 6159388 Knight Josie 2000 F WPSC
5 4th Row GS 6537039 6604425 Greenslade Mackenzie 2003 F MHA
8 8th Row GS 6537041 6471954 Hendrickson Anne 2003 F MHA
10 10th Row GS 6536975 6728387 McDevitt Zoe 2002 F SPAC
11 13th Row SL 6536964 6540859 Von Melville Taytum 2002 F SPAC
14 18th Row GS 6537015 6437669 Kaimaktchiev Katharine 2002 F MHA
                 
  MEN   MEN   MEN   MEN  
Selection Board Ranking Athlete FIS Number Athlete USSS Number Athlete Last Name Athlete First Name Year of Birth Gender Club
1 1st Row GS 6532885 6569677 Dexter William 2001 M MSSRT
2 1st Row SL 6533042 6436984 Nardone Joshua 2002 M MHA
3 2nd Row SL 6533023 6302104 Hislop Sam 2002 M SARS
4 3rd Row GS 6532783 6422836 Cox Samuel 2001 M MSSRT
5 5th Row GS 6532998 6381495 Beck Karl 2002 M TAS
6 6th Row GS 6533132 6199103 Airoldi Noel 2002 M  
7 7th Row SL 6533259 6223010 Panos Demitri 2003 M SARS
8 11th Row GS 6533277 6488514 Jones Henry 2003 M MBSEF
9 11th Row SL 6533044 6484985 Overby Parker 2002 M SARS
10 15th Row GS 6533142 6262628 Carter Rylan 2002 M MSSRT
11 16th Row SL 6533309 6365219 Stewart Miles 2003 M SARS
12 18th Row SL 6533141 6358616 Troyer Benjamin 2002 M MSSRT
13 21st Row SL 6533268 6210273 Mitchell Jack 2003 M MRST
14 23rd Row GS 6533357 6543516 Kragh Sebastian 2003 M TAS
Discretionary 1 23rd Row SL 6533326 6433504 Vanderhoef Ian 2003 M TAS
Discretionary 2 26th Row GS 6533128 6674895 Postforoosh Roman 2002 M TAS
Alt 1 22nd Row SL 6533445 6606875 Andersen Parker 2003 M MHA
Alt 5 26th Row SL 6532991 6602518 Keyes Nicholas 2001 M MHA
Alt 6 27th Row GS 6533102 6425558 Brown Campbell 2002 M MHA
Alt 7 30th Row SL 6533274 6318891 Knight Kenny 2003 M WPSC
3 2nd Row GS 6532878 6252495 Larson Tyler 2001 M SPAC
9 10th Row GS 6533095 6328704 Westman Cale 2002 M SPAC
8 6th Row SL 6533329 6687456 Sickler Thomas 2003 M MBSEF
9 8th Row SL 6533303 6476980 Barwick Graham 2003 M CMAC
10 9th Row SL 6533241 6525404 Snyder-Smith Owen 2003 M CMAC
12 10th Row SL 6533103 6273439 Derwin Zachary 2002 M CMAC
12 12th Row GS 6533240 6274459 Spadaro Jackson 2003 M MHA
13 14th Row SL 6533234 6617240 Walker Jonny 2003 M MHA
14 11th Row GS 6533277 6488514 Jones Henry 2003 M MBSEF
Discretionary 2 16th Row GS 6533352 6335801 Kulakovsky Andrew 2003 M CMAC
Alt 3 20th Row SL 6533177 6433999 White Lewis 2002 M CMAC
Alt 4 21st Row GS 6533344 6418070 Guo Michael 2003 M CMAC
Alt 13 31st Row GS 6533267 6625041 Mummulla Aditya 2003 M CMAC


Return to Race