Coaches Sign In

Calendar/Results> DETAILS

Snowbird/Park City Elite FIS Camp

Park City, UT

 

Feb. 20 - 21, 2019       SL/GS Training

Must be a confirmed athlete for the race series to attend
FIS - U18 and older only, must have FIS license and FIS-legal skis and helmet

 

Club trip - PNSA responsible for athlete confirmation only.

 

Quicklinks:

Schedule     ♦Trip Info    

 

PNSA Athlete Selection  Feb 8, 2019

PNSA Athlete Registration deadline Feb. 8, 2019

 

PNSEF Grants

PNSEF Grant Deadline is Jan. 31, 2019.  Click on the link above to find out how to apply for one today! 

 

Schedule:

Feb. 19 Travel/Team Meeting
Feb. 20 SL Training
Feb. 21 GS Training

 

Trip Information

Athletes

Please use the above Athletes Link to confirm/decline your selection to camp. 

Athletes in blue have registered with PNSA

 
Feb. 23-26
 
Snowbird and Park City, UT
       
FIS ELITE
   
Quota = 18 L / 17 M
           
  LADIES   LADIES   LADIES   LADIES  
Selection Board Rank Athlete FIS Number Athlete USSS Number Athlete Last Name Athlete First Name YOB Gender Region
1 GS1 6536457 6158133 LOWE Teegan 2000 F MBSEF
2 SL1 6536266 6262119 NARDONE Melissa 1999 F MHA
3 GS2 6536282 6316983 BOUCHARD Lili 1999 F SARS
4 GS3 6536629 6312969 HOLM Katie 2001 F CMAC
5 SL3 6536669 6332240 SEEBER Hedy 2001 F FAST
6 GS5 6536428 6159388 KNIGHT Josie 2000 F WPSC
7 GS6 6536376 6245099 JURGENSEN Savannah 2000 F MSSRT
8 GS7 6536421 6357911 BODEN Farli 2000 F SARS
9 SL7 6536795 6577287 BOUCHARD Alice 2002 F MHA
10 GS8 6536702 6230136 IRETON Emma 2001 F TAS
11 SL8 6536849 6326880 WRIGHT Evie 2002 F CMAC
12 GS9 6536590 6272817 BUCK Isabella 2001 F CMAC
13 SL9 6536921 6209506 STERN Madeline 2002 F MHA
14 GS12 6536719 6381446 ASHE Carina 2001 F TAS
15 SL13 6536908 6601574 MELBY Frances 2002 F MHA
16 SL14 6536906 6437198 HOWELL Annika 2002 F MHA
Disc 1 SL15 6536806 6314120 GIBBONS Anna 2002 F CMAC
Disc 2 SL16 6536920 6246046 FARLEY Amy 2002 F MRST
A01 GS18 6536905 6421116 WATKINS Taylor 2002 F MRST
A02 SL18 6536766 6209076 DEBLEY Erica 2001 F SPAC
A03 GS19 6536786 6314573 HOWE Louise 2000 F MHA
A04 SL20 6536964 6540859 VON MELVILLE Taytum 2002 F SPAC
A05 GS22 6536959 6392518 STOCKING Amelia 2001 F SPAC
A06 GS24 6536975 6728387 MCDEVITT Zoe 2002 F SPAC
                 
                 
  MEN   MEN   MEN   MEN  
Selection Board Rank Athlete FIS Number Athlete USSS Number Athlete Last Name Athlete First Name YOB Gender Region
1 GS1 6532578 6378179 Simmons Zachary 2000 M MHA
2 GS2 6531949 6170484 Lujan Tanner 1997 M MBSEF
3 SL2 6532878 6252495 Larson Tyler 2001 M SPAC
4 SL3 6532422 6381560 Davis Micah 1999 M MHA
5 GS4 6531208 5987979 Tobler Max 1995 M MHA
6 GS5 6532638 6306702 Wimberly Jonathan 2000 M MBSEF
7 SL5 6532783 6422836 Cox Samuel 2001 M MSSRT
8 GS6 6532328 6068142 Panos Alexi 1999 M SARS
9 SL6 6532083 6113724 Ellis Tyler 1998 M CMAC
10 GS7 6532757 6361757 Stutzke Dylan 2000 M FAST
11 GS8 6533095 6328704 Westman Cale 2002 M SPAC
12 GS9 6532998 6381495 Beck Karl 2002 M TAS
13 GS11 6532777 6517870 Bernhardt Robert 2001 M MRT
14 GS12 6532632 6315612 Scroggins Tucker 2000 M MAC
15 SL12 6532885 6569677 Dexter William 2001 M MSSRT
Disc 1 SL14 6533042 6436984 Nardone Joshua 2002 M MHA
Disc 2 SL15 6533023 6302104 Hislop Sam 2002 M SARS
A01 GS17 6531297 6204275 Seidel Keenan 1995 M MBSEF
A02 GS18 6533103 6273439 Derwin Zachary 2002 M CMAC
A03 GS19 6533044 6484985 Overby Parker 2002 M SARS
A04 SL19 6533177 6433999 White Lewis 2002 M CMAC
A05 GS20 6532888 6391996 McNamara Addison 2001 M SARS
A06 GS21 6533142 6262628 Carter Rylan 2002 M MSSRT
A07 SL23 6533165 6441953 Streedain Nils 2002 M MRT
A08 GS24 6533146 6354583 Dale Jack 2002 M MSSRT
A09 SL24 6531607 6043293 Botti Jack 1996 M MBSEF
A10 GS25 6533102 6425558 Brown Campbell 2002 M MHA
A11 SL25 6532755 6275424 Sramek Nicholas 2000 M MHA
A12 GS26 6533014 6543813 Graves Evan 2002 M SPAC

 

Return to Race