Coaches Sign In

Calendar/Results> DETAILS

Scheitzer Speed Series Camp

Jan. 25 - 27, 2019       SG/DH Training

Must be a confirmed athlete for the race series to attend
FIS - U18 and older only, must have FIS license and FIS-legal skis and helmet

 

Club trip - PNSA responsible for athlete confirmation only.

 

PNSA Athlete Selection  Jan. 10, 2019

PNSA Athlete Registration deadline Jan. 13, 2019

 

Schedule:

Jan. 24 Team Meeting
Jan. 25 Speed training 7am - 9am        Gliding/Jumping/Tech 9am-4pm
Jan. 26 Speed training 7am - 9am        Gliding/Jumping/Tech 9am-4pm
Jan. 27 Speed training 7am - 9am        Gliding/Jumping/Tech 9am-4pm

 

Trip Information

Athletes

Please use the above Athletes Link to confirm/decline your selection to camp. 

Athletes in blue have registered with PNSA

  LADIES   LADIES   LADIES   LADIES  
Selection Board  FIS USSA  Last First YOB Gender Region
1 SG1 6536457 6158133 Lowe Teegan 2000 F MBSEF
2 DH1 6536428 6159388 Knight Josie 2000 F WPSC
3 SG3 6536702 6230136 Ireton Emma 2001 F TAS
4 DH3 6536421 6357911 Boden Farli 2000 F SARS
5 SG4 6536906 6437198 Howell Annika 2002 F MHA
6 DH4 6536266 6262119 Nardone Melissa 1999 F MHA
7 SG5 6536669 6332240 Seeber Hedy 2001 F FAST
8 DH5 6536590 6272817 Buck Isabella 2001 F CMAC
9 DH6 6536849 6326880 Wright Evie 2002 F CMAC
10 SG7 6536908 6601574 Melby Frances 2002 F MHA
11 SG8 6536921 6209506 Stern Madeline 2002 F MHA
12 DH8 6536795 6577287 Bouchard Alice 2002 F MHA
13 SG11 6536786 6314573 Howe Louise 2000 F MHA
14 DH11 6536920 6246046 Farley Amy 2002 F MRST
15 DH12 6536964 6540859 Von Melville Taytum 2002 F SPAC
16 SG13 6536376 6245099 Jurgensen Savannah 2000 F MSSRT
Disc 1 DH14 6536905 6421116 Watkins Taylor 2002 F MRST
Disc 2 DH15 6536959 6392518 Stocking Amelia 2001 F SPAC
A01 SG16 6536719 6381446 Ashe Carina 2001 F TAS
A02 DH16 6536975 6728387 McDevitt Zoe 2002 F SPAC
A03 DH17 6536766 6209076 Debley Erica 2001 F SPAC
A04 SG19 6536629 6312969 Holm Katie 2001 F CMAC
A05 SG21 6536806 6314120 Gibbons Anna 2002 F CMAC
                 
                 
                 
  Men   Men   Men   Men  
Selection Board FIS USSA Last First YOB Gender Region
1 SG1 6532578 6378179 Simmons Zachary 2000 M MHA
2 SG2 6532638 6306702 Wimberly Jonathan 2000 M MBSEF
3 DH2 6531297 6204275 Seidel Keenan 1995 M MBSEF
4 SG3 6532632 6315612 Scroggins Tucker 2000 M MAC
5 SG4 6532083 6113724 Ellis Tyler 1998 M CMAC
6 SG5 6531208 5987979 Tobler Max 1995 M MHA
7 DH5 6532422 6381560 Davis Micah 1999 M MHA
8 DH6 6531949 6170484 Lujan Tanner 1997 M MBSEF
9 SG8 6532328 6068142 Panos Alexi 1999 M SARS
10 DH8 6532777 6517870 Bernhardt Robert 2001 M MRT
11 DH9 6532878 6252495 Larson Tyler 2001 M SPAC
12 DH11 6533042 6436984 Nardone Joshua 2002 M MHA
13 SG12 6532998 6381495 Beck Karl 2002 M TAS
14 DH12 6533044 6484985 Overby Parker 2002 M SARS
15 DH14 6533102 6425558 Brown Campbell 2002 M MHA
Disc 1 SG15 6532757 6361757 Stutzke Dylan 2000 M FAST
Disc 2 DH15 6533098 6569009 Glumbik Ty 2002 M MHA
A01 SG16 6532783 6422836 Cox Samuel 2001 M MSSRT
A02 DH16 6533023 6302104 Hislop Sam 2002 M SARS
A03 SG17 6533095 6328704 Westman Cale 2002 M SPAC
A04 DH17 6532888 6391996 McNamara Addison 2001 M SARS
A05 SG18 6533014 6543813 Graves Evan 2002 M SPAC
A06 DH18 6532540 6577180 Gorham Riley 1999 M MBSEF
A07 SG19 6532885 6569677 Dexter William 2001 M MSSRT
A08 DH19 6532755 6275424 Sramek Nicholas 2000 M MHA
A09 DH21 6532641 6114557 Kray Wyatt 2000 M CMAC
A10 DH22 6533165 6441953 Streedain Nils 2002 M MRT
A11 DH25 6533103 6273439 Derwin Zachary 2002 M CMAC
A12 DH26 6533142 6262628 Carter Rylan 2002 M MSSRT
A13 SG27 6533177 6433999 White Lewis 2002 M CMAC
A14 DH28 6533128 6674895 Postforoosh Roman 2002 M TAS
A15 SG31 6533146 6354583 Dale Jack 2002 M MSSRT
A16 DH32 6533188 6372039 French Blaine 2002 M FAST
A17 DH33 6531607 6043293 Botti Jack 1996 M MBSEF
A18 DH35 6533141 6358616 Troyer Benjamin 2002 M MSSRT
A19 DH36 6533132 6199103 Airoldi Noel 2002 M  

 

Return to Race