Coaches Sign In

2012-13 Season Information

Calendar Race Results

 

Board of Directors /  ACC / NCC   -   rosters

 

PNSA COMP MANUAL - combined Nordic and Alpine

 

Congratulations!Congratulations!

 

PNSA ANNUAL AWARDS

 

HONOR ROLL

 

PNSEF SCHOLARSHIP WINNERS

Jane Henry:   Alexandria Littlefield & Alyson Mat

Dean Palmer:      Max Millslagle & Scott Snow

Bruce Holyoke:    Dan Henry

 

WORLD CHAMPIONSHIPS - FREESTYLE

Patrick Deneen - Silver & Bronze - Moguls

 

WORLD CUP FINALS - FREESTYLE

Patrick Deneen - Silver - Moguls

 

♦PNSAA AWARDS

Industrial Strength - Sid Roslund        Tower of Excellence - Craig Hofer   

USFS Partner - Doug Abromeit

 

♦W.E.S.T. MEMBERS

Anna Mounsey  -  Jacqueline Wiles

Alec Jones

 

PNSA TEAMS

World Jrs  -  US Nats - U18 Nats - WR U16 Champs - WR U18 Champs - Nordic Jr Nats

 

14-Sep-12 ♦Dave Lyon & Nils Eriksson inducted into the Univ. of Wyoming Hall of Fame

7-Dec-12  ♦Jacqueline Wiles  wins 2013 US National Alpine DH title

5-Mar-13 ♦Anna Mounsey 3rd in National U18 Championshps SL

7-Mar-13 ♦Anna Mounsey 2nd in National U18 Championship GS

11-Mar-13  ♦Anna Mounsey wins National U18 Championships DH and SG

14-Jul-13  ♦Nordic Athletes to attend National Camp

 

2013 Buddy Werner Championships/U14 Finals

     Ladies - ♦Event      ♦Overall         ♦Team (Ladies, Men and Overall)

     Men  -   ♦Event      ♦Overall

2012-13 U16 Series

      Ladies - ♦Event    ♦Overall full boards   Team       Team Overall (L & M)

      Men -     ♦Event    ♦Overall full boards   Team

2012-13 NW Cup Series

      Ladies - ♦Event    ♦Overall full boards    Team       Team Overall (L & M)

      Men -     ♦Event    ♦Overall full boards    ♦Team

 

Past Series Winners

 

ALPINE TEAM

CONGRATULATIONS!!

The following athletes have been nominated to the 2012-13 PNSA Alpine Team

To accept your position on the Alpine Team, please complete the ♦paperwork by Friday, Oct. 5th

Full selections boards

updated Oct. 11, 2012

LADIES         MEN      
Selections         Selections      
Rank L Name F Name Club   Rank L Name F Name Club
1 Gunesch** Ali MHA   1 Lyon** Macaulay SPAC
2 Wiles Jacqueline WPSC   2 Jones Alec MRST
3 Hanseler Haley MRST   3 Fowler Kristoff MRST
4 Mounsey Anna TAS   4 Yamamoto Cia MRST
5 Schweitzer Jordan MBSEF   5 Sweek Miles MRST
6 Daly-Jensen Kathleen MAC   6 Meyer Paul MRST
7 Schwartznau Karina CMAC   7 Estrella Joseph MRST
8 Eik Melissa SPAC   8 Boit Colin SPAC
9 Ahmann Lindsay MRST   9 O'Neal Dann MRST
10 Alger Tessa MRST   10 Dean Austin MRST
                 
  Honorary US Ski Team Members     Honorary US Ski Team Members
                 
  Ross Laurenne MBSEF     Brandenburg Will SARS
            Ford Tommy MBSEF
  ** NW Cup  Winners       Granstrom Colby MRST